Terénní lukostřelba? Jako golf s lukem
Přirovnávají to ke golfu s lukem. Chodí v přírodě, kde jsou rozmístěny terče různých velikostí, jsou různě daleko. Střílí se do kopce i z kopce, nikdy závodník nestojí na absolutní rovině. Musí improvizovat, reagovat na známé i neznámé terče, u nichž není jasná vzdálenost. To je terénní lukostřelba, modifikace olympijské lukostřelby. A česká republika má v této disciplíně bronzovou medailistku ze Světových her Martinu Mackovou.
„Je to obrovský relax, i když to je také docela namáhavé,“ komentuje svůj sport Macková, zároveň generální sekretářka lukostřeleckého svazu. „Chodíte si v přírodě, je to také hodně uklidňující věc. Při soutěži se musíte uklidnit, protože jinak byste pořádně nevystřelili,“ vysvětluje lukostřelkyně.
Pravidly jsou dané čtyři velikosti terčů 20, 40, 60 a 80 metrů a každý má předepsanou vzdálenost, z níž se do nich lukostřelci trefují. V kvalifikacích a eliminaci jsou vždy okruhy známých nebo neznámých terčů.
Na Světových hrách se střílelo na 24 terčů vždy po třech ranách, z nichž polovina je známých a polovina neznámých. Občas se střílí také sestava na 48 terčů ve dvou dnech, opět z poloviny známých a neznámých. V semifinále a finále jsou pro závodníky připraveny čtyři známé terče, v boji o postup do boje o zlato se střílí na 15, 25, 35 a 45 metrů, ve finále či boji o bronz pak na 10, 20, 40 a 50 metrů.
„U těch neznámých musíte odhadnout, jak jsou daleko a podle toho mířit. Známé jsou dané, ale zase jsou na delší vzdálenost, takže jsou obtížnější. Musíte zpracovat to, na čem stojíte, protože to nikdy není absolutní rovina, jestli střílíte z kopce do kopce, je také důležité, jestli střílíte ze tmy do světla či naopak. Když to přiblížím pro lajky, tak terénní lukostřelba je golf s lukem,“ objasnila Macková. „Takže je to obrovská improvizace,“ doplnila.
Ramena luku jsou sendvičové konstrukce, vyrobená ze dřeva, karbonu a laminátu či karbonové pěny. „Jsou to takové lyže,“ pousmála se Macková. Středy jsou kované nebo lité. „Záleží, komu co vyhovuje,“ řekla česká reprezentantka. Luk stojí minimálně 30.000 korun, jeden šíp pak skoro tisícovku.