Češi na Světových hrách: Nejúspěšnější za posledních dvacet let
Celkem osm medailí vybojovali čeští sportovci na Světových hrách ve Vratislavi a postarali se tak o nejlepší výsledek výpravy za posledních dvacet let. Naposledy byli tak úspěšní v Lahti v roce 1997, odkud český tým přivezl domů 13 cenných kovů, z toho pět zlatých.
O zlato se v Polsku postarali in-line hokejisté, vodní lyžař Adam Sedlmajer v disciplíně slalom a také kickboxerka Sandra Mašková, jejíž sport patřil ve Vratislavi mezi ukázkové. Dva cenné kovy vybojoval ploutvový plavec Jakub Jarolím, jenž byl stříbrný v závodu na 50 kraul bifins a bronzový na dvakrát tak dlouhé trati. Třetí místa pak přidali orientační běžec Vojtěch Král, terénní lukostřelkyně Martina Macková a Jakub Klauda v muaythai v kategorii do 91 kg.
Organizace české výpravy se chopil Český olympijský výbor a přistoupil k ní jako na olympijských hrách. Šéfem mise byl sportovní ředitel ČOV Martin Doktor, na místě byl také Český dům, kde výprava měla zázemí i lékařské zabezpečení.
„Chtěli jsme, aby se sportovci ze Světových her cítili jako na hrách olympijských,“ vysvětluje Doktor. „Jsme moc rádi, že náš servis třeba v některých případech mohl pomoci k lepším výsledků. Tolik medailí jsme dlouho neměli, takže tuto výpravu považuji za úspěšnou,“ prohlásil. „Podle ohlasů sportovců se cítili skutečně jako na olympiádě a stali se součástí Czech Teamu. To mě obzvlášť těší,“ doplnil.
Českým domem byla loď Tumska přímo v centru města a stala se místem setkávání všech českých sportovců a jejich doprovodů. Na palubu měli přístup i čeští fanoušci, kteří dokázali vytvořit elektrizující atmosféru při tradičních oslavách medailí, které probíhaly jako Díkůvzdání ve stejném modelu jako na olympijských hrách.
Česká republika byla jedinou zemí na Světových hrách, která měla Český dům v olympijském modelu. Všimli si toho i organizátoři a o České lodi referovali v newsletteru a na své internetové stránky zprávu i s fotkou vložila také Mezinárodní asociace Světových her.