Oba sporty miloval. Geniální hokejista a fotbalista Bubník by oslavil 90. narozeniny
Patřil k univerzálním sportovcům, kteří se dnes už nevidí. Vlastimil Bubník dokázal hrát na vrcholné úrovni hokej i fotbal a dokonce v obou sportech reprezentoval Československo a domů vozil medaile!
Na trávníku proháněl Josefa Masopusta nebo Andreje Kvašňáka. Na ledě zase Vladimíra Zábrodského nebo Jozefa Golonku. Vlastimil Bubník byl obojživelník, který v létě zářil jako ligový fotbalista a v zimě na bruslích zase jako ligový hokejista. A ani v jednom sportu nepatřil do průměru. Naopak! Byl špičkovým hráčem.
„Skončila hokejová sezona a já na fotbal nepotřeboval tolik trénovat, protože jsem už měl kondičku ze zimy. Stačilo se jen rychle sehrát s míčem a šel sem na to,“ vyprávěl Bubník, který si přechod mezi těmito sporty užíval.
„Hokej je rychlejší. Ve fotbale jsem měl najednou víc času a možností, co udělat,“ liboval si někdejší hráč Králova Pole nebo Rudé Hvězdy Brno. Stejně jako na ledě miloval dělat soupeřům kličky.
Geniální kousky vymýšlel a prováděl přímo během zápasu. „Kdybych si to dlouho trénoval před tím, tak by to v zápase možná ani nevyšlo. Takhle jsem dostal nápad při zápase a udělal jsem to.“
O tom, že byl Bubník skvělý fotbalista, svědčí i jeho účast na mistrovství Evropy 1960, kde s národním týmem získal bronz. O dva roky později měl dokonce jet na mistrovství světa do Chile, odkud hráči jako Masopust a Kvašňák přivezli stříbro.
„Trenér Vytlačil mi říkal, abych vydržel, že bych se mu pro mistrovství světa v Chile moc hodil. Jenže já potřeboval udělat maturitu. Tehdy se studovalo jinak než dneska, škola kladla velké nároky. Kdybych odjel s fotbalem pryč, kdo ví, jak by to dopadlo…“ říkal Bubník úplně v klidu, jako by mu ani nevadilo, že přišel o obrovský úspěch.
No přišel… Vždyť už o rok dříve světové stříbro měl. Ale z hokeje! Na šampionátu ve Švýcarsku byl československý tým jen kousek od zlata. Turnaj tehdy pouze o skore vyhrála Kanada. Se spoluhráči kromě medailí přivezl ještě pohár pro nejlepší evropský tým šampionátu a Bubník se pyšnil ještě drobnou trofejí pro nejlepšího střelce.
Z mistrovství světa měl už bronz z roku 1955. Tehdy třeba dal v utkání s Finskem 9 branek a národní tým slavil výhru 18:2. „Nestřílel jsem moc z dálky. Vždycky jsem přijel před branku, udělal nějakou kličku a dal gól,“ smál se Bubník.
Bronz vybojoval ještě na šampionátu v roce 1963. Čtyřikrát se zúčastnil i zimních olympijských her. Vždy byl kousek od medaile a nakonec ji vybojoval jako kapitán až na posledních hrách v Innsbrucku v roce 1964. A opět to byl bronz. Do roku 2010 držel rekord v počtu kanadských bodů na zimních hrách. Překonal ho až finský útočník Teemu Selänne.
Bubník se jako výjimečné pravé křídlo dočkal i mnoha zlatých medailí. V barvách Rudé Hvězdy Brno vybojoval neuvěřitelných 11 mistrovských titulů! „Byli jsme s klukama dobrá parta. Kometa, která v Brně zářila,“ pravil Bubník.
Legendární obojživelník, který reprezentoval Československo jako vynikající fotbalista i hokejista, zemřel 6. ledna 2015 ve věku 83 let.