
Do příprav na olympijské hry patří i setkání medicínských odborníků
Zajištění medicínského servisu pro sportovce na olympijských hrách, vysokohorský trénink nebo diabetes ve sportu. I to byla témata Sympozia sportovní medicíny a dalších věd ve vrcholovém sportu, na kterém se pravidelně setkávají lékaři, fyzioterapeuti, vědečtí pracovníci, trenéři i další odborníci ve sportu.
„Je to tradiční, dlouhodobá, a hlavně velmi důležitá akce pro český sport,“ řekl Ondřej Šebek, předseda Národní sportovní agentury. „Chtěl bych vám poděkovat za to, jak se podílíte na zabezpečení vrcholových sportovců i těch na výkonnostní či nesoutěžní úrovni.“
Šéflékař Českého olympijského týmu Jiří Neumann nejprve představil medicínské zázemí Českého olympijského týmu v Paříži – nejen ze strany české výpravy, ale také organizátorů.
Sportovní ředitel ČOV Martin Doktor připojil aktuální informace z průběhu příprav na zimní olympijské hry v Itálii v roce 2026, a to přímo z Milána ze semináře šéfů misí. „Hry budou hodně roztroušené, takže zajištění medicínského zázemí nebude snadné, ale společně se sportovními svazy i naším medicínským týmem to zvládneme,“ řekl šéf výpravy.
Vysokohorská příprava i témata zaměřená na sport žen
Součástí programu sympozia bylo také podrobnější představení probíhajících i plánovaných programů v rámci vědecko-výzkumné podpory českého sportu High Performance Program, který financuje Národní sportovní agentura a koordinuje jej Český olympijský výbor.
Jiří Dostal, odborník na hypoxickou přípravu, se věnoval tématu doporučení pro plánování, vedení a kontrolu vysokohorského tréninku včetně praktické brožury s informacemi o jednotlivých střediscích. Tématem „Diabetes ve sportu“ se zabýval profesor Martin Haluzík z IKEM. Docent Michal Kumstát představil komplexní řešení problematiky syndromu RED-S v České republice.
„V rámci odborného programu, který připravuje doktor Jaroslav Větvička, jsme dali důraz na témata spojená se sportem žen,“ řekl olympijský šéflékař Jiří Neumann. „Český antidoping představil novinky na seznamu zakázaných látek a přidal podrobnosti k aplikaci Čistý sport, kterou si stáhly už tisíce lidí.“
Sympozium sportovní medicíny podporuje také Olympijská solidarita, jejímž prostřednictvím Mezinárodní olympijský výbor financuje rozvoj sportu či vzdělávací programy. V průběhu tří dní se do něj zapojí tři stovky účastníků, kteří mohou vyslechnout kolem padesátky přednášek.
„Je důležité, že se propojujeme s akademickou obcí. Jsou tu zástupci FTVS, MUNI i UPOL, což souvisí s High Performance Programem. Máme tu zároveň také trenéry nebo mediky. Dáváme si záležet na tom, aby sympozium bylo opravdu multioborové,“ dodal Jiří Neumann.