Terénní lukostřelba? Češky zabodovaly v závodě i mezi rozhodčími
Zkuste si to představit: Střílíte přes překážky, přes vodu, do kopce, z kopce, prostě jakkoliv. Lukostřelba je jedna z nejstarších sportovně bojových činností a její terénní odnož je nyní součástí Světových her v americkém Birminghamu. Česká reprezentantka Jindřiška Vaněčková si vystřílela skvělé páté místo. „Vylepšila jsem si postavení vůči předchozím hrám, kdy jsem skončila osmá. Z tohoto pohledu jsem spokojená, ale mrzí mě, že jsem nepostoupila do top 4. Chyběl kousíček,“ hodnotila.
Světové hry jsou pro ni coby terénní lukostřelkyni vrcholnou akcí. „Největší zážitek, který můžu mít. Mistrovství světa a Evropy se s tím nedá srovnávat. Zároveň jsem ale střelec klasické olympijské disciplíny, a tak doufám, že se jednoho dne podívám i na olympijské hry.“
Zázemí v Birminghamu si pochvalovala: „Podmínky pro všechny sportovce jsou moc pěkné, organizátoři se o nás skvěle starají, a i podpora českého olympijského týmu je perfektní od zázemí po péči fyzioterapeutů. Užívám si to tady.“
Je to multisportovní akce i v rámci lukostřelby. Běžně je buď terčová, terénní nebo 3D lukostřelba zvlášť, kdežto tady jsme měli na začátku terčovou lukostřelbu pro kladkové luky a teď máme v rámci terénní lukostřelby dvě disciplíny - reflexní a holý luk.
Českou stopu byste našli i na druhé straně mezi rozhodčími. „Můj muž kdysi dávno začal střílet a přitáhl mě k němu v domnění, že mě to bude bavit. Mě ale spíš bavilo se na lukostřelbu dívat. Jednou se mě na nějakých závodech zeptali, jestli bych nechtěla soudcovat, když už stejně jezdím,“ líčila svou cestu k lukostřelbě Kristina Reitmeierová, která právě na Světových hrách terénní lukostřelbu rozhoduje.
Jdeme do parku! Na terénní lukostřelbuPřipravte luky a šípy! 🏹 Na Světových hrách začíná terénní lukostřelba...👉🏻🇨🇿 Držíme pěsti, Jindřiška Vaněčková & Tadeáš Kalvas. Český lukostřelecký svaz
Zveřejnil(a) Český olympijský tým dne Pondělí 11. července 2022
Díky angličtině pak nebylo daleko do mezinárodního prostředí. „Nejdřív je třeba projevit zájem o ten sport jako takový, naučit se pravidla. Na české úrovni pak projít školením a testy, stát se národním rozhodčím,“ popsala. „A pak je potřeba mít jazykovou znalost a zájem se dál vzdělávat. Svaz vás může delegovat na seminář kontinentálních rozhodčích. Pokud jste úspěšní, můžete se po dvou letech zúčastnit zkoušek na kandidáta mezinárodního rozhodčího. Potom už máte dveře otevřené.“
Světové hry ji baví. „Je to multisportovní akce i v rámci lukostřelby. Běžně je buď terčová, terénní nebo 3D lukostřelba zvlášť, kdežto tady jsme měli na začátku terčovou lukostřelbu pro kladkové luky a teď máme v rámci terénní lukostřelby dvě disciplíny - reflexní a holý luk,“ doplnila.