Olympiádu poznal z novinářských tribun i nitra výpravy. Cenu Oty Pavla získal agenturní novinář Josef
Dost možná to byly právě sportovní povídky Oty Pavla, které ho po studiích práv nasměrovaly ke sportovní žurnalistice. „Od mládí jsem Otu Pavla moc rád četl, nejen jeho nejuznávanější knihy jako Smrt krásných srnců, ale právě i povídky Bedna plná šampaňského nebo Dukla mezi mrakodrapy,“ vyprávěl Ladislav Josef, dlouholetý šéfredaktor sportovní redakce České tiskové kanceláře, který si v sídle Českého olympijského výboru převzal Cenu Oty Pavla za rok 2021.
„Téhle ceny si opravdu vážím. Možná mě opravdu jeho tvorba podvědomě ovlivnila a směrovala k dráze sportovního novináře, což mě coby vystudovaného právníka původně vůbec nenapadlo.“
Ladislav Josef po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy nastoupil v roce 1980 do sportovní redakce České tiskové kanceláře. Postupně se věnoval téměř všem sportům, nejvíce však atletice a fotbalu. V roce 1988 se jako jeden ze čtyř českých novinářů podílel na zpravodajství z olympijských her v Soulu. „Zažil jsem ještě dobu před technickou revolucí v žurnalistice, kdy jsme neměli laptopy, mobily, internet, sociální sítě. Třeba první olympiádu v Soulu jsem celou diktoval po telefonu, těžko si to dnes představit.“
Jsem moc rád, že jsem aspoň malou částí české olympijské historie, ať už jako novinář nebo jako mluvčí výpravy.
Nechyběl ani na dalších olympijských hrách, přičemž v Naganu 1998, Sydney 2000 a Salt Lake City 2002 byl rovněž tiskovým mluvčím české výpravy. „Jsem moc rád, že jsem aspoň malou částí české olympijské historie, ať už jako novinář nebo jako mluvčí výpravy,“ líčil nový majitel ocenění, které uděluje Český olympijský výbor za celoživotní propagaci sportu a šíření olympijských hodnot v publicistice.
Jako spoluautor se také podílel na šesti publikacích mapujících dění na jednotlivých olympijských hrách, a to od Nagana 1998 až do Pekingu 2008.
V roce 1991 stál u zrodu měsíčníku Fotbal a v roce 1996 zdokumentoval spolu s Jaromírem Novákem úspěšnou cestu českých fotbalistů k druhému místu na mistrovství Evropy v knize – Euro 96: X. mistrovství Evropy v kopané.
Od roku 1997 vedl sportovní redakci ČTK. Ve funkci, v níž vychoval spoustu mladých sportovních novinářů, vydržel až do konce roku 2020. Za svou celoživotní práci, jež čítala téměř 35 tisíc textů, obdržel před odchodem do důchodu od domovské redakce ocenění Zlaté pero. „Sport jsem měl rád od dětství. Sledoval jsem ho, četl jsem si tehdejší dostupnou literaturu a noviny. Ráno jsem brzy vstával, abych sehnal deník Československý sport, který byl tehdy úzkoprofilovým zbožím,“ vyprávěl, jak se zrodila jeho láska ke sportu.
Cenu Oty Pavla uděluje Český olympijský výbor od roku 2009.. V minulosti ji převzali Jaroslav Šálek, Karel Malina, Otakar Černý, Lumír Propper, Petr Feldstein, Aleš Procházka, Vladimír Drbohlav, Petr Vichnar, Karel Felt a Tomáš Macek.