Jak být silnější pro život pohybem? Na Konferenci na podporu sportování mládeže o tom diskutovali sportovci, odborníci i prezident
Sedmý ročník konference na podporu sportování mládeže se uskutečnil již tradičně v den zahájení Olympiády dětí a mládeže, tentokrát 26. ledna 2025 v hotelu Vitality ve Vendryni. Ve třech blocích diskutovali sportovci, odborníci i prezident. Všichni se shodli na tom, že je nutná změna, která ovšem nebude jednoduchá. „A přitom změna kolikrát vyžaduje jenom chtít,” komentoval prezident České republiky Petr Pavel.
Úvodní slovo přednesl náměstek hejtmana hostitelského kraje letošního ročníku ODM Jan Veřmiřovský. „Moravskoslezský kraj dělá mnoho věcí, které se sportem souvisí. Podporujeme dvě oblasti. Ta první je spojená s infrastrukturou – investujeme do sportovišť, do hal při školách a podobně. A ta druhá souvisí s veřejností a sportováním. Podporujeme vrcholový sport, kluby, tělovýchovné jednoty a tak dále.” Doplnila ho i primátorka Třince Věra Palkovská: „Třinec je město sportu a žije jím. Fandí mu a podporuje ho. Chceme, aby děti byly zdatné jak fyzicky, tak psychicky.”
Na konferenci vystoupili také předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek. „Olympiáda dětí a mládeže je skvělý projekt, kde děti poprvé reprezentují nejen svůj oddíl, ale také kraj. Je to přelomový moment v jejich kariéře. Ale je důležité být nejenom nadšený z výkonů šikovných dětí, ale dívat se na problematiku sportování dětí jako na celek, a to je důvod, proč tuto konferenci pořádáme,” vysvětlil Kejval.
Místo mobilu sport
Následovaly tři tematické bloky, kterými provedl moderátor Jan Pokorný. V tom prvním, pojmenovaném prevence pro společnost, na podiu diskutovali Jiří Kejval, Ondřej Šebek a přidal se k nim ekonom Richard Hindls, kteří otevřeli téma potíží spojených s nadváhou a obezitou. „Chlapci mají stejnou fyzičku jako děvčata před třiceti lety. A nic nenapovídá tomu, že by se tato situace měla v budoucnu zlepšovat,” popisoval Kejval a pokračoval: „Je to o přístupu ke sportu a společnost jako taková by si to měla uvědomit. Omezme čas dětí u telefonů a dejme jim prostor a motivujeme je ke sportu.”
Navázal na něj Hindls: „Pan předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval řekl, že to není jenom náš problém. A má pravdu. Ale my jsme na tom v této situaci hůře než ostatní.” A jak tuto situaci řešit? „Musíme jako společnost sebrat odvahu a udělat něco, co sice nebude za rok nebo dva vidět, ale zabrání to nárazu do zdi,” uzavřel blok Šebek.
Sportovat s radostí
V druhé části věnované prevenci pro trenéry hledali diskutující odpověď na otázku: Jak dostat děti ke sportu? „Se sestrou jsme se mohli sami rozhodovat a sporty si zkoušet. Nemusel to být šerm. A když se mi nechtělo na trénink, tak mi řekli naši, že nemusím, že je to moje rozhodnutí,” líčil šermíř a bronzový medailista z Paříže Jiří Beran.
S tímto přístupem souhlasí i lyžařka a předsedkyně Českého klubu fair play Šárka Strachová. „Jirka moc hezky řekl, že jako rodiče musíme být dětem dobrými vzory. Musíme je ke sportu vést přirozenou cestou a probudit v nich radost. A postupně na ně dávat zodpovědnost a možnost volby. Aby to nebylo tak, že něco musí.”
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Odborný pohled přidala místopředsedkyně Asociace psychologů sportu Veronika Čech Baláková. „Je zásadní, že se děti učí tím, co žijí, na základě vědomého prožitku. A když jim je někde fajn a mají pocit, že třeba něco dovedou, tak se k tomu chtějí přirozeně vracet,” vysvětlila.
Celý blok uzavřel místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman: „V Norsku je 93 % dětí členy sportovních klubů, tedy organizovaného sportu. Abychom dosáhli toho, co vidíme, že dosažitelné je, musíme rozvinout lidi, kteří vedou sportovní kluby. Musíme pracovat s trenéry, potažmo vedením.”
Jít příkladem a inspirovat se v zahraničí
Poslední blok nazvaný prevence pohybem zahájil prezident České republiky Petr Pavel. Ten si myslí, že je důležité přivést děti ke sportu pomocí her. Roli podle něj navíc hrají dobré příklady, které by se měly více popularizovat. A taky se inspirovat zahraničím. „Když ráno vstanete a jdete se třeba proběhnout ve Washingtonu, v Kanadě nebo ve Skandinávii, tak uvidíte mnohem větší skupinu lidí, kteří si jdou ráno také zaběhat, projet se na kole, případně projít na procházku. A u nás ty počty neodpovídají tomu, jak je to ve světě,” popisoval.
V panelu s ním hovořil i lékař Tomáš Šebek. „Pohyb má obrovský vliv na problematiku duševního zdraví. Dnes bojujeme s tím, že skoro pětina dětí se do patnácti let setkává s nějakou duševní chorobou. Je to problém, který se řešit musí. A jak to můžeme výrazně ovlivnit, je pohyb,” uzavřel.
Cílem tohoto unikátního formátu Konference na podporu sportování mládeže je poskytnout platformu pro zkoumání problematiky sportování z více perspektiv, aby všichni lépe porozuměli potřebám a výzvám spojeným s tímto tématem.