Czechia vs. Czech republic! Co budeme nosit na dresech?
Česko, Czechia nebo Czech republic. Na dresech českých sportovních reprezentací se objevuje několik druhů označení. Národní sportovní agentura, Český olympijský výbor, Česká unie sportu, a Česká obec sokolská v sídle ministerstva zahraničí uspořádala konferenci na téma jednotné prezentace Česka ve sportu.
Cílem konference bylo otevřít diskuzi k tomu, aby sportovní prostředí vystupovalo jednotně, tedy s jednotným označením na reprezentačních dresech.
„Československo bylo pozitivně vnímanou značkou. Skoro 30 let nyní ztrácíme čas tím, že se zabýváme diskuzí, jak se máme nazývat. Používáme nepraktický název s republikou. Stačí zmínit území a ne i zmiňovat státní zřízení,“ řekl na úvod diskuze Martin Dvořák, náměstek ministra zahraničí.
Pro sportovní organizace je jednodušší vystupovat s jednoslovným krátkým názvem. Máme v tom nyní pelmel.
Už 6. listopadu 2015 podepsal Český olympijský výbor s ministerstvem zahraničí memorandum o užívání jednoslovného názvu „Česko“ v cizojazyčných ekvivalentech. „Realizace z pohledu sportu je jednoduchá. Mezinárodní olympijský výbor spravuje databázi států pro sportovní utkání. Momentálně je tam uvedena Česká republika. Během jediného měsíce jsme schopni zprocesovat, abychom název změnili,“ uvedl Roman Kumpošt, místopředseda Českého olympijského výboru.
Czechia zazněla poprvé už v roce 1541
„Pro sportovní organizace je jednodušší vystupovat s jednoslovným krátkým názvem. Máme v tom nyní pelmel. Někde se na dresech objevuje Czech republic, Česko nebo Czechia. Sjednoťme se, ať vystupujeme ve světě jednotně a společně,“ dodal Kumpošt.
V rámci konference vystoupila i řada odborníků, aby vysvětlili, jaký název by se měl používat. „Czechia je nejvěrnějším překladem Česka. Bohemia znamená pouze Čechy. Czech land je nevhodný. Označení Czechia je známé už od roku 1541. Řada lidí v zahraničí neví, jak se naše země jmenuje kvůli špatně uváděnému názvu,“ upozornil profesor Petr Pavlínek z Karlovy univerzity.
Na tom, že musí české týmy vystupovat jednotně se shodli všichni účastníci diskuze. „Změnu musíme komunikovat dlouhodobě, konzistentně a investovat do toho. Nyní tu není jednotnost. Důležité bude dbát i na jednotný vizuální styl, abychom byli dobře rozpoznatelní,“ řekl Marek Tesař z České obce sokolské.
Do Paříže pod jednotným názvem
Aby čeští sportovci reprezentovali pod jednotným názvem chce i předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser. „Chtěl bych, abychom na olympijské hry do Paříže jeli už pod jednotným názvem.“
A co proto bude muset nyní sportovní prostředí udělat? „Postupujme stejně. Byl bych rád, kdyby příslušné organizace odhlasovaly jednotný název, který budeme používat,“ zdůrazňuje Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.
Ve 2. části konference následně proběhl diskusní panel „CZECHIA x CZECH REPUBLIC“ za účasti zástupců sportovních svazů a expertů. „Vytvoříme pracovní skupinu, která se tím bude zabývat, abychom tuto důležitou změnu uskutečnili,” uvedl Neusser na závěr konference.