Český olympijský výbor už rok upozorňuje na důležitost pohybu mládeže
Český olympijský výbor už více než rok, od samotného začátku pandemie, dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že pohyb a zdravý životní styl jsou přirozeným způsobem, jak si zlepšovat imunitu a odolnost organismu.
„Že už takřka rok děti nemají možnost základní pohybové aktivity při tělesné výchově ve školách, že mládež a amatéři nemohou organizované sportovat a trénovat, to vnímáme jako velkou katastrofu zejména do budoucna,“ říká Jiří Kejval, předseda ČOV. Šéf Lékařské komise Českého olympijského výboru a věhlasný fyzioterapeut Pavel Kolář tuto generaci nazval dokonce Covidovými dětmi. „Tento zásadní problém se naplno ukáže za několik let,“ tvrdí.
Odložené olympijské hry v Tokiu otevřely na jaře roku 2020 rozsáhlý mediální prostor, který Český olympijský výbor využil pro kampaň Silnější pro život. Ta stála na pěti pilířích – pohybu, otužování, dobrých vztazích, optimismu a odpočinku a nabádala tak ke zlepšování odolnosti organismu právě v boji proti nemocem. „A myslíme si, že máme alespoň částečný podíl na tom, jak se zvedla vlna otužování v České republice,“ dodal Kejval. Televizní spoty i kampaň na sociálních sítích zasáhly miliony lidí.
Lékařská komise ČOV se ve své výzvě zaměřila na skutečnost, že předškolní a školní věk je zcela zásadním obdobím, kdy si děti upevňují vztah k fyzické aktivitě a sportu. A pokud se v tomto období něco zanedbá, děti to poznamená na celý život. V době, kdy nebyla dlouhodobě možná organizovaná fyzická aktivita v oddílech a klubech, zůstala tělesná výchova na rodičích. I proto Český olympijský výbor ve spolupráci s olympijskými vítězkami Kateřinou Emmons a Barborou Špotákovou vytvořil kampaň „Děti si zaslouží pohyb“ zaměřenou na podporu rodičů.
„Uvědomujeme si, že pro děti může mít tato doba fatální následky. Je zřejmé, že rodiče nemohou zcela kompenzovat roli učitelů a trenérů, proto jsme zapojili členy z našich odborných Komisí a Složek ČOV, kteří absolvovali spoustu hodin jednaní, jejichž výsledkem bylo několik doporučení pro samotné sportovce, svazy, Národní sportovní agenturu, potažmo Vládu ČR. Dlouhodobě apelujeme na uvolňování sportovních aktivit,“ uvedl generální sekretář ČOV Petr Graclík.
Z iniciativy Gabriela Waageho, předsedy softbalové asociace a člena Výkonného výboru ČOV, vznikl také materiál s názvem Restart sportu, který Národní sportovní agentura předložila vládě a který se týkal obnovení sportovních aktivit ve spojení s otevřením škol, tělocvičen a hodin tělocviku. Podepsaly se pod něj všechny střešní organizace českého sportu.
Výběr z iniciativ, které ČOV dělal v době pandemie:
👉 ČOV komunikoval s šéflékaři okolních zemí ohledně předávání zkušeností, Slovensko – šéflékař MUDr. Roman Fano, Polsko – Marek Krochmalski MD.
👉 Zahraniční úsek ČOV připravil mezinárodní průzkum na téma podmínky pro sportování a dopady pandemie v různých zemích na oblast sportu jako podklad pro NSA.
👉 ČOV propojil profesora Jiřího Berana s premiérem Andrejem Babišem a profesorem Romanem Prymulou kvůli přenesení pohledu sportovního prostředí na organizaci sportovních soutěží a podporu umožnění jejich konání.
👉 Primárně pro lékaře vznikl „návod“ s doporučenými opatřeními při návratu do tréninku u sportovců, kteří prodělali COVID-19. Text připravil MUDr. Jiří Dostal ve spolupráci s dalšími odborníky, včetně členů Lékařské komise ČOV, šéflékaře ČOT Jiřího Neumanna a profesora Jiřího Berana.
👉 Odborníci z řad lékařského týmu ČOT přednášeli na konferenci Tělovýchovné lékařství 2020, o jejímž konání ČOV také informoval sportovní svazy.
👉 Lékařská komise ČOV apelovala na návrat dětí ke sportu prostřednictvím výzvy směřované 24. listopadu 2020 k autoritám, které rozhodují o uvolnění restrikcí. Vedle zveřejnění na webu a prostřednictvím médií byla výzva zaslána také sportovním svazům. Připojilo se i hlavní město Praha.
👉 Ministru zdravotnictví, hlavní hygieničce a předsedovi NSA ji s dopisem adresoval předseda ČOV Jiří Kejval. Komunikace tématu pokračovala i v dalších dnech.
👉 Proběhlo on-line Sympozium sportovní medicíny v Dřítči, a to včetně olympijských a covidových témat. Přednáškové bloky jsou umístěné na kanálech ČOV.
👉 Šéflékař ČOT Jiří Neumann napříč médii komentoval opatření v podobě nošení roušek při sportování dětí a amatérů.
👉 Předseda ČOV Jiří Kejval adresoval 4. ledna 2021 premiéru Andreji Babišovi dopis s upozorněním na výzvu Lékařské komise ČOV a apelem na návrat dětí ke sportu po rozvolňování opatření.
👉 ČOV zaslal 28. ledna 2021 na výzvu NSA své vyjádření k uvolňování a průběhu sportovních aktivit v rámci Protiepidemického systému.
👉 ČOV komunikačně podpořil iniciativu „Restart amatérského sportu“.
👉 Tým komunikace ČOV na svých sociálních sítích připravili serial Olympijská abeceda. Děti tak dostaly návod, jak se hýbat doma.
👉 Fotoprojekt Nezlomní (3. místo v Czech Press Photo, nominace na fotografické Oscary, vítězství v AIPS Sport Media Award) a videa motivovaly ke sportování v těžké době doma.
👉 ČOV se podílel na projektu České televize UčíTelka, v němž organizoval každodenní cvičení pro děti se slavnými sportovci.
👉 ČOV doručil psací, školní a výtvarné potřeby Koh-I-Noor na pomoc dětským domovům.
👉 ČOV vytvořil speciální kampaň Silnější pro život, včetně jejího rozšíření do zahraničí, s alokovaným mediálním prostorem pro olympijskou kampaň v celkové hodnotě 50 milionů korun. Kampaň přebrali i partneři Českého olympijského týmu (Sazka, T-Mobile), a města Praha, Brno, Ostrava a ocenil ji Art Directors Club.
👉 Sazka Olympijský víceboj přidal Odznak všestrannosti pro veřejnost a propagoval cvičení doma prostřednictvím webu Sport v okolí. Vzniká Bílá kniha s důležitými statistikami o zdatnosti i sociologickém dopadu pandemie.
👉 Ve spolupráci s olympijskými vítězkami Kateřinou Emmons a Barborou Špotákovou vznikla kampaň Děti si zaslouží pohyb zaměřená v době přísných opatření na pohyb dětí s rodiči. Články s tipy sportovkyň i odborným pohledem se sdružují ZDE.
👉 České trenérské akademie připravila již tři on-line série odborných přednášek Dialogy.